|
Spotkanie w ramach międzynarodowego projektu „Be different, be tolerant” z programu Erasmus+
W dniach 8-15.07.2016 r. w Chojnie odbyło się spotkanie w ramach międzynarodowego projektu „Be different, be tolerant” z programu Erasmus+ . Koordynatorem projektu było Stowarzyszenie Douzelage w Chojnie i ZSP w Chojnie, a partnerami Nitrianske Hrnciarovce (Słowacja), Koszeg (Węgry), Konya (Turcja). W wymianie wzięło udział 32 młodych ludzi, w wieku 16-18 wraz z 8 liderami.
Celem projektu było uświadomienie młodym ludziom tolerancji międzykulturowej, akceptacji odmiennych obyczajów i religii. Uczestnicy projektu przez kolejne dni brali udział w różnorodnych warsztatach, które rozwijały ich umiejętności. Poznawali wzajemnie swoje kultury oraz nabywali zdolności związane z asertywnością. Projekt zakładał integrację młodzieży z Słowacji, Turcji, Węgier i Polski.
Uczestnicy projektu mieli za zadanie przeprowadzenie ankiet w swojej miejscowości, na temat stosunku ludności lokalnej do problemu uchodźców, po czym przedstawiciele każdej organizacji partnerskiej zaprezentowali rezultaty swojej pracy. Grupy partnerskie przygotowały prezentacje multimedialne na temat kultury i zwyczajów w krajach uczestniczących w wymianie. Podczas gry miejskiej, która odbyła się na terenie Chojny uczestnicy projektu zwracali uwagę na różnice i podobieństwa między swoją miejscowością, a naszym miastem. Trzeciego dnia odbyły się warsztaty dotyczące asertywnych postaw wobec ludzi prezentujących zachowania ksenofobiczne oraz rasistowskie. Uczestnicy brali czynny udział w zajęciach praktycznych, dzięki którym nabyli umiejętności bycia asertywnym. Kolejny dzień młodzież poświęciła na debatowanie nad tematami tabu oraz tolerancji w swoich krajach. Najważniejszym wydarzeniem kolejnego dnia wymiany było spotkanie z przedstawicielką organizacji Refugees Szczecin oraz dr. Samir Zeair z Syrii. Ostatniego dnia wymiany jej uczestnicy przygotowali newslettery, artykuły, ankietę ewaluacyjną oraz prezentację multimedialną. Tematyka kolejnych zajęć dotyczyła programu Erasmus+ oraz rozwijania umiejętności związanych z przygotowaniem wniosków aplikacyjnych projektów.
Uczestnicy projektu mieli możliwość odwiedzić miejsca takie jak Moryń, Siekierki, Cedynia oraz poznać ich historie, a także wzięli udział w wycieczce do Szczecina, gdzie zwiedzili najciekawsze miejsca tego miasta. Głównym celem wycieczki była wizyta
w syryjskiej restauracji, której towarzyszyło spotkanie z Syryjczykami mieszkającymi w Szczecinie. W ramach programu uczestnicy nauczyli się pisania własnych projektów oraz składania wniosków. Każdego dnia odbywały się gry i zabawy integracyjne, dzięki którym uczestnicy mieli możliwość poznania nowych ludzi i rozwinięcia swoich umiejętności językowych.
|